poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Czytanie schematów frywolitkowych

Co jakiś czas dostaję maila z pytaniem o odczytywanie schematów. Postaram się pokazać, że nie jest to trudne, a z czasem wystarczy jedno spojrzenie by wiedzieć o co chodzi. Zapis graficzny pokazuje nam kółeczka, łuczki, pikotki bądź inne figury stosowane we frywolitce, oraz miejsca łączenia tych elementów. Cyframi zaznacza się ilość słupków jakie będziemy musieli wykonać na danym odcinku.


Tutaj mamy prosty przykład na połączenie samych kółeczek. Ze względu na to, że wszystkie elementy są takie same, ilość słupków jet rozpisana tylko na środkowym. Dzięki temu przy dużych wzorach, zapis jest bardziej czytelny. W kolejności należy wykonać kółeczko po lewej- robimy 4 słupki, 1 mały pikotek, 4 słupki, 1 duży pikotek, 1słupek, 1 duży pikotek, 1 słupek, 1 duży pikotek, 4 słupki, 1 mały pikotek.
Następny element wykonujemy analogicznie, z tą różnicą, że  pierwszym małym pikotkiem, łączymy się z pierwszym elementem.
Pikotki mają różną długość w zależności od funkcji jaką pełnią oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Króciutkie pikotki wykonujemy tam, gdzie służą nam do łączenia z innymi elementami. Ozdobne są dłuższe. Tutaj pikotki na wierzchołku opisałam jako 3 długie, ale można zrobić dwa boczne odrobinę krótsze, dzięki czemu efekt będzie już odrobinę inny.

Tutaj mamy wycinek z większego wzoru, żeby pokazać troszkę inne przedstawienie pikotek. Do tego dochodzą łuczki. Większość wzorów wymaga odwrócenia pracy po wykonaniu kółeczka, a przed rozpoczęciem łuczka, należy o tym pamiętać.
Czasem trafiamy na wzory tzw. opisowe. Oznaczenia są dość proste: O-oczko, Ł- łuczek, s- słupek, p- pikotek, dp- długi pikotek. Przy takich wzorach zazwyczaj mamy legendę, więc nie należy się ich bać. Opis pierwszego kółeczka (oczka) w powyższym wzorze wyglądałby tak: O1: 5s, p, 5s, p, 5s, p, 5s
I podobnie łuczek: Ł1: 5s, p, 5s, p, 5s, p, 5s, p, 5s, p, 5s, p
Czasem podaje się również kolejność wykonywania elementów, kierunek obiegu, miejsce rozpoczęcia pracy itp.
No dobrze. Jeśli mamy opis w naszym języku, sprawa jest prosta. Co natomiast zrobić, gdy natkniemy się na wzór w j. angielskim?

Mechanizm odczytywania jest dokładnie taki sam jak w naszym języku, należy jednak zapoznać się z angielskim nazewnictwem. Poniżej podaję kilka najczęściej używanych zwrotów :
  Angielski                                        Polski             

R    Ring                                   Kółko            K     
CH    Chain                               Łańcuszek        Ł       
ClR    Close Ring                    Zamknąć Kółko    ZK      
RW    Reverse                     Odwrócić               O        
DNT    Do Not Reverse        Nie odwracać           NO        
Lg P   Long Picot                   Długi Pikotek        DP        
Lg R     Large Ring                     Duże Kółko      DK        
P   Picot                                 Pikotek          P     
Sm P    Small Picot                     Mały Pikotek     MP        
Sm R    Small Ring                          Małe Kółko    MK        
DS     Double Stitch                       Słupek           S         
JR    Josphine                   Józefinka (półsłupek)  J       
9 komentarzy:

 1. na początku czytanie schematów było dla mnie bardzo trudne- teraz jest już lepiej, ale takie "pigułki" zawsze sie przydadzą:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba się tego nigdy nie naumiemy :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na grupę frywolitkową na fb, albo do mnie na maila lub messengera. Na pewno coś poradzimy :)

   Usuń
 3. Ja dopiero raczkuje w tym temacie. Próbowałam z czółenkiem/porażka/.czółenko mnie się nie słucha. Jestem leworeczna i być może tu jest problem. Lubię robótki ręczne:haftuje obrazy ścięgiem gobelinowym oraz szydelkuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. No dobrze, ale jak zrozumiec gdzie zaczac? I jak dalej "isc" po wzorze? Nie wszystkie wzory maja te oznaczenia. Ja bardzo bardzo poczatkujaca jestem. Ale sie zakochalam se frywolitce iglowej i pragne pojac te technike

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często we wzorze zaznaczony jest początek i kierunek pracy. Jeśli nie ma to należy prześledzić wzór i po prostu zdecydować które miejsce będzie najlepsze do rozpoczęcia pracy. Zaczynamy raczej od kółeczka niż łuczku. Kierunek natomiast to od lewej do prawej lub przy wzorach po okręgu- zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

   Usuń
 5. Ja dopiero raczkująca w tym temacie.Niedawno zaczęłam się uczyć z filmików na you tube i wiem ze robi się wszelki ale jak się robi słupki i te pósłupki zaczęłam się uczyć frywolitki czółenkowej przepraszam jeśli to głupie pytanie i dziękuję😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Bardzo pomocny artykuł. Też zaczynam przygodę i zastanawia mnie czy schematy do robienia na igłę a na czolenku różnią się czymś? Czy to nie ma znaczenia?

  OdpowiedzUsuń